Basın Bültenleri

YDA Kazakistan’da Yeni Yatırımlar İçin Anlaşma İmzaladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in ve Kazakistan Cumhuriyeti Başbakan Birinci Yardımcısı Sayın Askar Mamin’in katılımıyla 12 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da düzenlenen “Türkiye-Kazakistan Yatırım Forumu”nda Türkiye ve Kazakistan arasındaki ticari anlaşmalar kapsamında Kazakistan’da yapılacak altyapı, havalimanı ve hastane inşaatları ile PPP projeleri konusunda YDA Group ile anlaşma imzalandı.

Son dönemde Türkiye ve Kazakistan’ın inisiyatif alarak ortaya koydukları çok yönlü aktif dış politikanın küresel barışın tesisi için hayati önem taşıdığını vurgulayan Bakan Dönmez, “Bölgemize huzur ve sükunetin hakim olması için Astana ve İstanbul’da devam eden görüşmeler, Türkiye ve Kazakistan’ın ortaya koyduğu çabaların samimiyetini göstermektedir. Ortak tarih ve kökenden gelen Türkiye ve Kazakistan arasındaki ilişkiler herhangi iki ülke arasındaki ilişkilerin her yönüyle çok daha ötesine geçmiş durumdadır.” ifadelerini kullandı.

Dönmez, Türk şirketlerinin ülkede telekomünikasyondan bankacılık ve finans sektörüne, enerjiden havaalanı işletmeciliğine kadar pek çok alanda yatırımlarına devam ettiğini, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in liderliğinde Kazakistan’ın büyük hedeflere doğru hızla ilerlediğini vurguladı. Forumda; Türkiye ve Kazakistan arasında 1,7 milyar dolarlık, 18’i ticari olmak üzere 22 anlaşma imzalandı.

“Yeni altyapı yatırımları hayata geçirilecek”

Anlaşma imzalayan ve Kazakistan’daki Yatırım Fırsatları konulu Forumda konuşma yapan YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ise Kazakistan ile ilişkilerin ortak tarih ve kardeşlik bağlarından alınan güçle, her geçen yıl daha da ileri düzeye ulaştığını belirtti. Şirket olarak Kazakistan’da önemli projelere imza attıklarını ve atmaya da devam edeceklerini anlatan Arslan, “Sıfırdan bir memleket kuran, yeni bir başkent inşa eden, yabancı yatırımcıları teşvik etmek için elverişli ortamları oluşturan Nursultan Nazarbayev, büyük bir lider olarak adını dünya tarihine yazdırmıştır. 1992-2017 yılları aralığında Kazakistan ekonomisine doğrudan yatırılan yabancı sermaye yaklaşık 300 milyar dolar, bu rakam bile ülkenin yatırım çeken bir ülke konumunun gelecekte ne kadar sağlam olacağının göstergesi. Kazakistan ekonomisinin modernizasyonunun yabancı ve yerli yatırımların aktif olarak devam etmesine bağlı olduğunu her fırsatta dile getiren Sayın Nazarbayev’in bu konuya ne kadar büyük önem ve destek verdiğini biliyoruz. Hayata geçirilecek katma değeri yüksek projelerin başında ise YİD VE PPP projeleri geliyor. Elbette YDA olarak biz bu projelerde de yer almayı hedefliyoruz. The Built-Operate-Transfer (YİD) ve public–private partnership (PPP) modelindeki deneyimlerimizi Kazakistan’da değerlendirmek için özellikle bu modellerle hayata geçirilecek projeleri de yatırımcı kimliğimizle yakından takip ediyoruz. ” şeklinde konuştu.