Sektörler

● Havacılık

blank

YDA Group; Havacılık sektöründe müşavirlik, proje geliştirme, finansman, yapım ve işletme olmak üzere bütün alanları kendi bünyesinde entegre etmiş, söz konusu farklı hizmetleri aynı bünyede sunabilen dünyadaki sayılı gruplardan birisidir.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ’nin) 2003 yılında Yap-İşlet-Devret modeline göre açmış olduğu Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin yapım ve işletim ihalesini kazanarak, 2006 yılından itibaren işletmesini sürdüren YDA Group; Dış Hatlar Terminali’nin yıllık toplam yolcu kapasitesini 10.000.000’a; havalimanı uçak park pozisyonu toplam kapasitesini de 35’e yükseltmiştir. “AR Awards for Emerging Architecture” ödülü gibi birçok yerel ve uluslararası ödüle sahip olan Dalaman Uluslararası Havalimanı, aynı zamanda dünyanın en güzel 13. Havalimanı olarak literatürde yer almıştır.

Dalaman Havalimanı’nın yanı sıra yurt dışında işlettiği Kazakistan Aktau Uluslararası Havalimanı , Türkistan Uluslararası Havalimanı ve inşaatlarını başarıyla tamamladığı Ukrayna Kiev Boryspil Uluslararası Havalimanı, Hatay Uluslararası Havalimanı, Diyarbakır Uluslararası Havalimanı ile dünyanın sayılı havacılık, bakım ve onarım merkezlerinden biri olan THY Teknik Havacılık Bakım ve Onarım Merkezi (HABOM) projesi gibi büyük projelerle, YDA Group havacılık sektöründe önemli bir yer edinmiştir.

1 Milyar AVRO’yu Aşan Dev Yatırım

YDA Group; DHMİ’nin 07.03.2014 tarihinde düzenlediği ihalede en yüksek teklifi vererek hali hazırda 2006 yılından bu yana Dış Hatlar Terminali’ni işletmekte olduğu Dalaman Uluslararası Havalimanı’nın iç ve dış hatlarının işletme hakkını 26 yıllığına kazanmıştır.

705 Milyon AVRO + KDV karşılığında iç ve dış hatlar terminallerinin işletme hakkını devralan YDA Group; Dalaman Havalimanı’nın uluslararası proje finansmanı ile yapını tamamladığı Yeni Terminal Binası’nın 162 Milyon AVRO’luk Yatırım Kredisi Sözleşmesi’ni Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve UniCredit Bank ile imzalamıştır. 2018 yılı Temmuz ayında  tamamlanarak bölge halkının, ülkemiz turizm sektörünün ve ekonomisinin hizmetine açılan yeni  terminal binasının 250 Milyon AVRO’luk yatırım bedeli ve Dalaman Havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinin 26 yıllık işletme hakkının devir bedeli olan KDV dahil 831 Milyon 900 bin AVRO ile birlikte toplamda Dalaman Uluslararası Havalimanı için 1 Milyar AVRO’yu aşan dev bir yatırım yapılmıştır.

Dalaman’ın Çehresini Değiştirecek Ödüllü Proje

Türkiye inşaat ve gayrimenkul sektörünü en iyiye teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Sign of the City Awards 2016” yarışmasında Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası, “En İyi Endüstriyel/Lojistik Yapı” ödülünün sahibi oldu. Dalaman Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası projesinin mimari tasarımı; 2006 yılından bu yana YDA Group tarafından inşa edilen ve işletilen Dış Hatlar Terminal binasının mimari tasarımını da gerçekleştiren EAA – Emre Arolat Architecture imzası taşımaktadır. Proje, Dalaman’ın çehresini değiştirecek bir proje olarak dikkat çekmektedir. Dalaman ve çevresindeki coğrafyada iç ve dış turizme yönelik cazibesi giderek artan yatırımların çoğalması ile artan potansiyel göz önüne alınarak hem mevcut kapasitenin karşılanmasında yaşanan zorluklar hem de teknik donanımların gelişme sınırına dayanmış olması nedeniyle büyük bir ihtiyacı karşılayacak olan Yeni Terminal Binasının, bölgenin özellikle turizm, lojistik, tarım ve gıda gibi sektörlerdeki inovasyon potansiyelinin artmasına katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

YDA Dalaman Airport Web Sitesi