Sektörler

● Madencilik

blank

YDA Group’un madencilik sektöründeki iştiraki olan MAYDA Madencilik A.Ş. madencilik sektöründe faaliyette bulunmak amacıyla kurulmuştur. 2006 yılında hizmete açılan ve kapasite açısından Türkiye ve Avrupa’nın en büyük kömür yıkama ve zenginleştirme tesisi olan 25.000 m2’lik alana sahip Soma Kömür Yıkama Tesisi’nde faaliyet gösteren MAYDA, yıllık 5 milyon tonluk kapasiteye ve 5 Megawatt’lık kurulu güce sahip olan bu tesiste; 1.200 ton/saat kapasite ile yerli kömür kaynaklarımızı en iyi kalite ve yüksek verimle kullanılmasını sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Projelendirilmesi ve mühendisliği sektöründe dünya devi olan İngiliz Dorr – Oliver (FL-SMİDTH) firması tarafından yapılan ve imalatında 3.000 ton çelik kullanılan tesisin ekipmanları ; İngiliz Conn – Welt, Amerikan CMI ve İsviçreli Metso firmalarından temin edilmiştir.

Bugüne kadar gerçekleştirdiği 51,1 milyon ton üretimle bir rekora imza atan MAYDA Madencilik; ithal kömüre alternatif kömür üretmektedir. Daha önce atık olarak bulundurulan termik kömürü ve ince toz ürünü; Soma Kömür Yıkama Tesisi ile birlikte kazanılmaya başlanmış, bu üretimiyle MAYDA Madencilik Türkiye’de ilk olmayı başarmıştır. Elde edilen bu nitelikteki termik kömürler; Soma Termik Santrali’nin bir numaralı tercihi haline gelmiş ve santral verimine önemli katkıda bulunmuştur.

Ayrıca, MAYDA Madencilik kurduğu sistemle şlam atığından 28 mikrona kadar olan kömürü kazanmasıyla da Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir.