Basın Bültenleri

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN
TÜRKİYE-ARNAVUTLUK FİER DOSTLUK HASTANESİ’NİN AÇILIŞINI YAPTI

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın, 6 Ocak’ta Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verdiği, YDA Group tarafından yapımı gerçekleştirilen Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi 21 Nisan 2021 tarihinde düzenlenen törenle açıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  canlı bağlantı ile iştirak ettiği açılış törenine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Arnavutluk Sağlık ve Sosyal Koruma Bakanı Ogerta Manastirliu, YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ve YDA Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cüneyt Arslan katıldı.

3 Aydan Kısa Sürede Tamamlandı

Arnavutluk’un sağlık altyapısının geliştirilmesi kapsamında 3 aydan kısa sürede inşaatı tamamlanan hastanenin  açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: “Bugün Arnavutluk’un sağlık altyapısına önemli katkı sağlayacak Fier Dostluk Hastanemizin açılış törenini birlikte icra ediyoruz. Arnavutluk’ta 150 yataklı bir hastanenin 3 ayda inşa edilmesi hususundaki kararımızı açıklamıştık. Bugün Arnavut kardeşlerimize verdiğimiz sözü tutmanın gururunu yaşıyoruz. 3 aydan kısa bir sürede hastanemizin inşaatını tamamladık. En modern tıbbi cihazlarla donatıp tefriş ettik. 70 milyon Euro’ya mal olan Fier Dostluk Hastanemiz toplam 50 bin metrekarede 17 bin 425 metrekare kapalı alana sahiptir. 6 ameliyathanesi, 6 polikliniği, 20 yoğun bakım ünitesi ve 130 servis yatağıyla Arnavut kardeşlerimizin hizmetine hazır hale getirilmiştir. Hastanede 23 temel branşta 56’sı Türk, 331’i Arnavut toplam 387 sağlık personeli omuz omuza hizmet vereceklerdir. Esasen 5 kişilik sağlık ekibimiz dün itibarıyla göreve başlamıştır. Bugün köklü ve çok boyutlu Türkiye-Arnavutluk dostluğuna yeni bir halka daha eklediğimize inanıyorum. Milletim ve şahsım adına ülkelerimiz arasındaki dayanışmanın yeni bir nişanesi olarak Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi’nin tüm Arnavutluk halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle değerli dostum Edi Rama’ya, Sağlık Bakanıma ve yüklenici firma YDA’ya özellikle teşekkür ediyorum. “

Geceli gündüzlü çalışarak sadece 68 gün gibi rekor bir sürede hastaneyi tamamladıklarını belirten YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan: “İçinde bulunduğumuz bu zorlu pandemi sürecinde sadece bu eserle değil, Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yaptırılan şehir hastanelerinin de gerçek mimarı olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın gerçekten ne kadar büyük vizyon sahibi bir lider olduğunu tüm dünya bir kez daha görmüş oldu. Bizler de bugün YDA Group olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği sayesinde dünyanın dört bir köşesinde inşa ettiğimiz eserlerle Türk Müteahhitlerinin gücünü göstermenin, en önemlisi Sayın Cumhurbaşkanımıza verdiğimiz sözü yerine getirebilmenin onur ve mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.